Хвощ польовий - ця рослина змінить ваше життя за 7 днів!
Хвощ польовий добре знайомий нам з лугів та садів. Це одна з найдавніших рослин, які ростуть на нашій планеті. Хоча сьогодні хвощі досягають невеликих розмірів, понад 300 мільйонів років тому вони були 30-метровими деревами. Це також одна з найбільш недооцінених рослин. Багато хто вважає хвощ польовий бур'яном, але насправді він є джерелом багатьох цінних компонентів. Які ж саме властивості має польовий хвощ? Давайте ближче познайомимося з цією дивовижною рослиною.
Непримітний бур'ян з багатьма обличчями
Сьогодні ми здебільшого покладаємося на штучні засоби для покращення функціонування нашого організму - дієтичні добавки у вигляді пігулок, ліки, перевірені вздовж і впоперек у лабораторіях, косметику, насичену хімічними добавками. Сотні років тому все було інакше. Наші прабабусі та прапрабабусі користувалися тим, що давала нам матінка-природа. Вони використовували трави, що дико росли в садах і на луках, точно знаючи, від чого допомагає кожна рослина. Однією з таких рослин, яка сьогодні дещо забута і стала відома як неприємний бур'ян, є хвощ польовий (лат. Equisetum arvense). Це невелика рослина, яка виростає до 40 см заввишки, з характерним зовнішнім виглядом - довгим, зеленим стеблом, яке оточене розгалуженим, тонким, крихітним листям. Він чимось нагадує пагони сосни. В англійській мові його поширена назва - horsetail, а в іспанській - cola de caballo, що дослівно перекладається як "кінський хвіст" - і справді, пагони хвоща, зібрані в букет, нагадують хвіст цієї копитної тварини. Хвощ польський зустрічається майже по всьому світу. Що в ньому міститься і як саме він діє? Давайте дізнаємося!
Джерело "стихії життя" і не тільки...
Одним з найважливіших компонентів польового хвоща є кремній, який міститься в ньому у формі легкозасвоюваного діоксиду кремнію. Кремній є другим за поширеністю елементом на землі після кисню, і, як і кисень, його називають "елементом життя". Кремній - дуже важливий мінерал, який допомагає підтримувати здоров'я шкіри, кісток, нігтів і волосся. І це ще не все. Хвощ польовий також містить значну кількість білка, алкалоїдів, сапонінів, флавоноїдів, фенолів, мінералів кальцію, калію, цинку, магнію, фосфору, заліза та вітаміну С.
Властивості хвоща польового
Завдяки високому вмісту поліфенолів рослина проявляє сильні антиоксидантні властивості - допомагає боротися зі шкідливими вільними радикалами, які накопичуються в організмі і сприяють, серед іншого, швидшому старінню клітин. Хвощ польовий - від чого ще він допомагає? Кремнезем, що міститься в ньому, запобігає утворенню каменів у сечовивідних шляхах і атеросклерозу - він регулює проникність стінок кровоносних судин і перешкоджає накопиченню в них жиру. Кремнезем також благотворно впливає на підтримання нормальної еластичності шкіри, слизових оболонок і сполучної тканини, зміцнює волосся і нігті. Хвощ польовий має м'яку сечогінну дію - допомагає виводити токсини з організму, не вимиваючи при цьому цінні інгредієнти та мінеральні солі. Ця властивість опосередковано робить польовий хвощ хорошим засобом для схуднення - краща детоксикація означає ефективніший метаболізм, що, в свою чергу, означає ефективнішу боротьбу із зайвою вагою.
Як використовувати хвощ польовий?
Найпростіший спосіб застосування польового хвоща - приготувати настій з його висушених стебел. Чайну ложку хвоща можна залити окропом і кип'ятити близько 10-15 хвилин, потім процідити. Або ж можна приготувати більш потужний відвар - залитий водою польовий хвощ прокип'ятити (у співвідношенні 2 склянки води на 2 столові ложки сухого хвоща) протягом 20 хвилин і відставити на ніч. Як настій, так і відвар польового хвоща придатні не тільки для пиття, але й для зовнішнього застосування, для вмивання шкіри або волосся. Хвощ польовий, доданий до інших настоїв, має дещо слабший, але не менш цінний ефект. Ми особливо рекомендуємо мате, збагачений додаванням "кінського хвоста", наприклад, Colón 90-60-90, Campesino Fitness або Selecta Moringa. Додавання польового хвоща в поєднанні з комплексом інших трав посилює позитивний вплив мате на травну систему і допомагає в боротьбі за струнку фігуру. Хвощ польовий також використовується в кулінарії. Приготовлені або сирі пагони рослини були делікатесом деяких індіанських племен. Інуїти, з іншого боку, їли бульби, що утворюються з кореневищ, які багаті на крохмаль. В Японії спорові пагони хвоща використовують у стравах на основі рибного бульйону і соєвого соусу або овочів з оцтом, як інгредієнт соусу або салатів. Рослина також широко використовується в косметиці. Вона чудово підходить як інгредієнт очищувальних препаратів для схильної до акне, втомленої або старіючої шкіри. Вона зміцнює шкіру і додає їй сяйва. Його також додають в лосьйони для ванн, а в шампунях і ополіскувачах використовують як засіб для пошкодженого волосся, що випадає.
Чи має хвощ польовий побічні ефекти?
Хоча польовий хвощ має багато цінних властивостей і може позитивно впливати на багато аспектів життєдіяльності всього організму, і тому його, безумовно, варто вводити в раціон, на жаль, це потрібно робити з певною дозою обережності. Найбільшим недоліком хвоща є те, що він містить неопіритіамін, а точніше тіаміназу - це фермент, який розщеплює вітамін В1 у великих кількостях. Тому бажано робити перерви у вживанні хвоща або поєднувати його з продуктами, багатими на вітамін В1. Під час лікування хвощем слід також уникати вживання алкоголю та цукру, які підвищують потребу організму у вітаміні В1. Хвощ протипоказаний під час вагітності та грудного вигодовування, а також під час вживання деяких ліків, тому бажано проконсультуватися з лікарем, перш ніж включати його в свій щоденний раціон. Споживання надмірної кількості польового хвоща може проявлятися, серед інших симптомів, розладом шлунку, болем у нирках або прискореним серцебиттям.
Хвощ польовий - чудова рослина, відома в традиційній фітотерапії протягом сотень років, але зараз, на жаль, сильно недооцінена. Варто скористатися його щедрістю, хоча слід проявляти розсудливість і поміркованість - саме тому найкращий спосіб включити хвощ у раціон - це чай або мате з невеликим додаванням його в невеликих кількостях.