Калабаш - дар природи з безліччю застосувань
Калабаш - витка рослина сімейства огуречних, що зустрічається в тропічному субекваторіальному поясі. Деякі сорти придатні для споживання. З давніх-давен він був цінною сировиною зовсім з іншої причини. Стиглий плід рослини характеризується твердою і міцною оболонкою. Шанувальники мате цінують виготовлену з нього мате. Однак, є набагато більше застосувань. Висушений і видовбаний плід може бути посудиною, контейнером або навіть музичним інструментом!
Що таке калабаш?
За словом "калабаш" стоїть не одне значення. Перш за все, це слово описує групу тропічних витких рослин, з родини кукурбітових, які походять з Африки. Сьогодні вони зустрічаються практично на всіх континентах. Плоди калабаша, швидше за все, потрапили в Південну Америку, дрейфуючи через океан. Як виглядає калабаш? У природних умовах калабаш може досягати до 9 метрів у висоту. Зелені ліани рослини оточують дерева, скелі або будівлі. Має велике, округле листя з дрібнозубчастими краями, поверхня якого вкрита дрібним мескітовим нальотом. В ширину вони досягають до 40 см. У сезон цвіте красивими білими квітами. З часом з'являються на світ соковиті зелені, "волохаті" плоди, схожі за формою на груші. Молоді плоди їстівні і за смаком нагадують вітчизняні кабачки. Їх часто використовують у кулінарії. Вони користуються великою популярністю, особливо в Азії, включаючи індійську, китайську, корейську та японську кухні. Там вони є звичним інгредієнтом багатьох страв. Калабаш дозріває швидко. Плід інтенсивно збільшується в об'ємі, а характерне зелене забарвлення з часом тьмяніє. У міру дозрівання вони втрачають мох, тверднуть і набувають жовтувато-коричневого кольору. Плід калабаша може досягати до 80 см в довжину і 20 см в ширину. При висиханні зовнішня частина плоду стає більш товстою, твердою оболонкою, в той час як внутрішня частина плоду залишається порожнистою. Саме завдяки цій твердій, товстій оболонці калабаш знайшов безліч застосувань не тільки в кулінарії. Спосіб обробки шкаралупи майже не змінився протягом століть. М'якоть видаляється, а ціле висушується і консервується з жиром. Підготовлена таким чином рослина знайшла безліч функцій.
Калабаш - судно з ерба-мате
Для нас, матеїстів, калабаш в першу чергу асоціюється з посудиною для мате. Таким чином, слово "калабаш" означає не лише плід, але й посудину, виготовлену з нього для приготування та вживання нашого улюбленого південноамериканського напою. Який вид калабаша використовується для приготування йерби? У Південній Америці найбільш популярно пити мате з посудин, виготовлених з висушених, порожнистих і дерев'янистих плодів калабаша звичайного (лат. Lagenaria siceraria), також відомого як "калебаса" або "калабаса" (від іспанського слова "calabaza"). Калабаси були добре відомі племені гуарані, знаходячи багато застосувань. Посудини для пиття ерби індіанці називали "кайгуа". Разом з бомбілами з очерету або бамбука вони були неодмінним набором кожного індійського матеїста. По суті, можна сказати, що калабаш - це найпримітивніший інструмент для подачі падубоподібного настою. Іноді можна зустріти інформацію про те, що посудини для пиття з марени виготовляють також з іншої рослини з латинською назвою Crescentia cujete, широко відомої як "глечик калебас". Плоди цієї рослини при дозріванні також стають твердими, чимось нагадуючи плоди калабаша, але більші і більш округлі. З дерев'яної шкаралупи виготовляють, наприклад, посуд або музичні інструменти.
Приготування калабашу для пиття мате - курадо
Коли ми заглиблюємося в тему мате, то хочеться заварювати і пити його так само, як його перші, споконвічні користувачі - південноамериканці. Ми купуємо калабаш, робимо в ньому першу заварку і через кілька хвилин виявляється, що щось пішло не так. Справжній, натуральний калабаш, виготовлений із сухофруктів, досить вимоглива посудина, але регулярний, правильний догляд за ним виправдає себе - настій, приготований в ньому, набагато смачніше. Перед тим, як використовувати калабаш для пиття йерби вперше, його потрібно правильно підготувати. Цей процес називається курадо - він полягає у видаленні залишків м'якоті з калабаша і згладжуванні його стінок. Для цього йербу потрібно заварити в калабасі, заповнивши ємність приблизно на дві третини висушеним матеріалом, заливши гарячою водою і залишивши приблизно на 12 годин. Категорично не рекомендуємо пити цю заварку! У ньому будуть частинки м'якоті, які можуть надати неприємної гіркоти смаку. Після спорожнення калабаша необхідно промити його і акуратно вишкребти залишки м'якоті і насіння, намагаючись не порушити стінки. Після цього процесу калабаш необхідно добре просушити - залишивши його носиком догори. Курадо проводять один раз, а ось догляд за тисом калабашем потрібен регулярний. Дерев'янисті, висушені плоди калабашу є органічним матеріалом і під впливом вологи можуть запліснявіти, що робить їх непридатними для пиття заварки. Тому ви повинні пам'ятати, що після кожного використання викидати залишки йерби, ретельно промивати її і добре просушувати. Ми не рекомендуємо мити натуральний калабаш миючими засобами, оскільки він може набути неприємного смаку і аромату миючого засобу.
Який калабаш найкращий для мате?
Залежно від того, з якої частини плоду виготовлені калабаси для пиття йерби, вони можуть мати різну форму. Найбільшою популярністю користуються аргентинські калабаси, виготовлені з нижньої частини плодів, які нагадують кульку - опуклі внизу і звужуються до рота. Великий калабаш для мате, поставлений на товсту ніжку і закінчений широким коміром, - куя. У такій посудині п'ють свіжий, світло-зелений, сильно запилений йерба мате чімаррао в Бразилії. Як і куя, калабаси під назвою поронго виготовляються з верхньої частини плодів - вони додатково оснащені характерними металевими ніжками. Зрізаний бік плоского плоду, з іншого боку, використовується для виготовлення галет - невеликих судин, популярних в Бразилії та Аргентині.
Облицювання традиції - керамічний калабаш для мате
Посудина для мате з натурального калабашу має свій шарм і робить вживання напою в ній по-своєму чарівним. Досвідчені виробники мате цінують їх органічний характер і сільський стиль. Однак цей тип судна вимагає певних зобов'язань. Навряд чи він підійде для забудькуватих людей, які люблять залишати залишки мокрого висушеного чаю на наступний день, а іноді і на довше. Разом з рішенням йде керамічний калабаш! Він набагато простіший у догляді - його можна без побоювань мити разом з іншим посудом в посудомийній машині, використовуючи миючі засоби. Він не пліснявіє під впливом вологи, тому нічого не станеться, якщо ви залишите в ньому залишки йерби на кілька днів (хоча ми не рекомендуємо цього робити!