Глід - суперпродукт, про який ви ще не знали
Глід - унікальне дерево, оповите таємничими легендами та міфами, яке неможливо не помітити. Навесні він вкривається морем красивих білих квітів, а восени з його гілок звисають грона красивих червоних плодів. Виявляється, глід - це не лише чарівна прикраса галявин, парків та вулиць. Це ще й справжня скарбниця здоров'я. Які ж властивості має глід і від чого він допомагає? Чи знижує глід кров'яний тиск? Давайте дізнаємось!
Глід - рослина, яку всі знають, але не всі цінують
Глід - це мальовничий чагарник або невелике деревце, зовнішній вигляд якого неодмінно асоціюється у кожного з нас. Він має темно-зелене, зубчасте листя, яке за формою дещо нагадує листя петрушки. Гілки вкриті гострими колючками. Однак найбільш характерними є білі або рожеві квіти з жовтими тичинками посередині та багряно-червоні круглі плоди, які прикрашають міські та сільські пейзажі навесні та восени. Глід належить до родини розоцвітих - він тісно пов'язаний з трояндою, чорноплідною горобиною, ожиною та суницею, серед інших. Він зустрічається в Північній Америці, Європі та Азії, а в усьому світі відомо до тисячі його видів. Окрім декоративної цінності, глід має багато інших застосувань. Його деревина, дуже тверда і міцна, є цінною. З неї виготовляють інструменти, ручки та тростини. Це також дуже гарне паливо, оскільки при спалюванні утворюється висока температура. Гілки, плоди, кора, листя і коріння глоду багаті на пігмент, який використовується для різних цілей. Більше того, плоди, квіти і навіть листя можна вживати в їжу - у вигляді настоїв, настоянок, варення або навіть сирими. Вони не тільки смачні та інтригуючі, але й корисні!
Чаклунство та магія з глодом у головній ролі
Рослини завжди привертали увагу людей. Ще не маючи інструментів для їхнього глибокого вивчення, відкривали їхні властивості або приписували їм ефекти, які не зовсім відповідали дійсності. Деякі рослини навіть стали символічними або навіть набули ореолу таємничості та магії. Глід, безумовно, був однією з таких рослин. Вважалося, що він має велику силу і могутність. Колючки, якими вкриті його гілки, мали захищати від демонів, відьом, упирів та вампірів. Немовлят купали у відварі з листя і плодів рослини, щоб захистити їх від впливу чарів. Глід також був символом смерті та кохання. Вважалося, що він має силу відокремлювати світ живих від світу мертвих, тому його висаджували біля могил, щоб блудні душі не вселялися в людей після смерті. Кущ глоду з'явився в легенді про Трістана та Ізольду - він обвив і з'єднав могили закоханих, ставши символом кохання, сильнішого за смерть. Глід також був символом надії, вважався ліками від розбитого серця, а в Британії та Ірландії існує повір'я, що викорчовування та знищення кущів глоду приносить нещастя. Глід неодноразово з'являвся в античній міфології, а також у літературі. Адам Міцкевич згадує глід серед "лісових дітей" у "Пані Тадеуш". Рослина також з'являється у віршах Марії Конопніцької, Едмунда Василевського та Леопольда Стаффа. Цікаво відзначити численні народні назви глоду, деякі з яких сьогодні звучать дуже кумедно, наприклад: kolidupa, painimączka, diobli gruszki або райські яблука. Ці назви стосувалися зовнішнього вигляду плодів, "борошнистої" текстури м'якоті та наявності довгих, стирчачих колючок на гілочках.
Чому глід така цінна рослина?
Плоди, квіти і листя глоду мають схожий хімічний склад, а отже, і схожі властивості. Вони приховують справжню скарбницю цінних органічних речовин і мінералів. Вони багаті на корисні вуглеводи, клітковину, білки та органічні кислоти. До найважливіших мінералів належать кальцій, фосфор, калій, магній і натрій, а також хром і залізо в менших кількостях. Глід також багатий на вітамін С. Однак найбільш важливими є поліфеноли та флавоноїди, які підтримують організм у боротьбі з вільними радикалами та наслідками окислювального стресу. Ми вже знаємо, що в ньому міститься, і чим корисний глід?
Глід - властивості та застосування
Глід - дивовижна рослина - не лише з точки зору символізму та магії. Як довели численні наукові дослідження, глід справді має багато цінних властивостей. Він сприятливо впливає на серцево-судинну систему, знижуючи кров'яний тиск. Недарма екстракт глоду є поширеним інгредієнтом препаратів для зниження артеріального тиску. Сполуки, які він містить, також сприяють зниженню рівня холестерину в крові та мають антиоксидантну дію. Глід також має протизапальну та антибактеріальну дію і підтримує функціонування імунної системи. У традиційній китайській медицині глід вважається засобом від розладів травлення та інших недуг, пов'язаних з травною системою. Плоди глоду поживні та ситні. Повідомлялося, що плоди глоду, які залишаються на гілках взимку, можуть врятувати людей від голоду.
Як використовувати глід? Чай чи, можливо, настоянка?
Глід широко використовується на кухні - не лише завдяки своїм цінним властивостям, але й завдяки унікальному смаку та аромату. Як згадувалося раніше, плоди, квіти та листя глоду можна вживати в їжу. Темно-зелене, зубчасте листя можна додавати, наприклад, у салати. Висушене листя і квіти також можна використовувати для приготування ароматного настою. Цей трав'яний чай з глоду може бути досить гірким на смак і неприємним для пиття, тому варто підсолодити його невеликою кількістю меду. Плоди глоду мають приємний, солодкуватий смак. Вони чимось нагадують шипшину або горобину. Сушені плоди можна додавати до трав'яних настоїв, чаю або мате, так само як і квіти та листя. Сирі плоди, з іншого боку, можна використовувати для приготування консервації - джемів, пюре і желе, для приготування настоянки або навіть вина. Ви також можете вичавити з них свіжий і дуже корисний сік.
Чи має глід побічні ефекти?
Наукова література не вказує на серйозні побічні ефекти глоду, але варто дотримуватися простого правила - забагато не є добре. Надмірне вживання настою з квіток і листя глоду або варення з плодів глоду може призвести до розладу травлення. Дослідження також показали, що надмірне споживання чаю та препаратів глоду може викликати запаморочення і головний біль, сонливість і прискорене серцебиття. Через вплив рослини на систему кровообігу, людям, які страждають на серцеві захворювання та гіпертонію, слід підходити до цього з обережністю та попередньо проконсультуватися з лікарем.
Мате з додаванням глоду
Сушені квіти або листя глоду можна додавати до чаю або мате - вони внесуть інтригуючі нотки в будь-яку композицію. Виявляється, глід чудово поєднується з характерним, насиченим і гіркуватим парагвайським падубом, а особливо добре себе проявляє в трав'яних і трав'яно-фруктових композиціях. У нашому магазині ви знайдете кілька готових варіацій з додаванням цієї незвичайної рослини. Особливо рекомендуємо "пивоподібну" йербу з Verde Mate Green - IPA та Radler, в якій головну роль відіграє хміль, а ледь вловимий глід підкреслює його приємну гірчинку. Особливо цікавою композицією є парагвайський Guarani Wild Jungle, в якому квіти глоду супроводжують такі доповнення, як горобина, гінкго білоба, шипшина та насіння будяків. З іншого боку, у варіаціях Yaguar Kiwi та Verde Mate Green Pineapple квітки глоду створюють приємне тло для фруктових смаків. Ми рекомендуємо спробувати кожну з цих пропозицій!