Чи корисний мате для дітей?
У численних корисних властивостях настою падуба з Парагваю нікого не потрібно переконувати. Однак виникає питання: чи можна дітям пити йербу, як дорослим? Зі скількох років можна вживати мате?
Здоровий поштовх. Вміст кофеїну в мате
Походить з Південної Америки, мате має багато цінних властивостей для людського організму. Містить багато вітамінів і мінералів, які підвищують імунітет. Єрба мате є прекрасним джерелом вітамінів А, В, С та інших. До її хімічного складу також входять такі мінерали, як кальцій, фосфор, залізо, хром, марганець, цинк і калій. Настій падуба знижує рівень холестерину, покращує концентрацію уваги і має антиоксидантні властивості. Найважливішою властивістю, що сприяє популярності мате, є його стимулюючий ефект, який стає можливим завдяки природному вмісту кофеїну в напої. Точний вміст кофеїну в мате назвати непросто, оскільки все залежить від того, як і коли він заварюється, виду і кількості використовуваного сушеного продукту, а також від того, скільки разів мате був пересипаний. Можна визначити, що кількість кофеїну, що міститься в мате, коливається в межах 70-360 міліграмів на літр. Для порівняння, літр еспресо містить близько 1700-2250 мг кофеїну, літр завареної кави - 380-650 мг, енергетичні напої - близько 320 мг, чай - 280 мг, а газовані напої, такі як кола, містять близько 96-185 мг кофеїну. Таким чином, мате знаходиться більш-менш посередині цього списку. Він не містить стільки кофеїну, як кава, але він також міцніший, ніж чай або газовані напої. Перш за все, він набагато корисніший за всі згадані напої. Але чи корисна йерба для дітей? Чи можна пити йербу дітям і чи не зашкодить це їм?
Як кофеїн впливає на організм людини?
Перш ніж відповісти на питання, чи корисний кофеїн для дітей і, відповідно, чи корисний йерба для дітей, розглянемо, як стимулятор, що міститься в йербі, каві, чаї, енергетичних напоях та інших напоях, впливає на організм людини. Кофеїн класифікується як психоактивна речовина або, точніше, як стимулятор. Надає стимулюючу дію на центральну нервову систему, прискорює серцевий ритм і розширює кровоносні судини. При прийомі в правильній дозі знімає втому і сонливість, покращує концентрацію уваги і настрій, підвищує фізичну працездатність. Кофеїн має фізіологічну дію, не маючи при цьому поживних властивостей. Надмірне споживання може викликати побічні ефекти, такі як гіперактивність, безсоння, біль у шлунку або головний біль. Більшість дорослих можуть споживати до 400 мг кофеїну в день, не турбуючись про побічні ефекти. Ця кількість еквівалентна приблизно чотирьом чашкам кави. Зазвичай ми випиваємо чашку кави або мате вранці, іноді вдень, щоб зарядитися енергією для роботи - напружених фізичних і розумових навантажень. Така кількість кави не приносить нам ніякої шкоди. Що стосується дітей, то загальна думка полягає в тому, що кофеїн є однією з речовин, які є шкідливими для наймолодших. Дітям віком до 12 років не слід вживати більше 2,5 мг кофеїну на 1 кг маси тіла. Надлишок кофеїну може викликати різкі зміни настрою, дратівливість і безсоння у малюків. Однак повністю уникнути кофеїну в своєму раціоні не вдасться - він, зрештою, присутній не лише в чаї, але й у шоколаді чи какао. Він може не бути основним інгредієнтом у їхньому раціоні, але якщо його вживати час від часу, то він, безумовно, не вважається шкідливим, навіть незважаючи на те, що містить кофеїн.
Культура вживання мате в Південній Америці
Для нас, європейців, мате - це щось відносно нове. Пити напій з парагвайського падуба - це тренд, своєрідна мода. У країнах Південної Америки, звідки походить мате, він фактично є частиною культури і традиції. Він є не тільки стимулюючим, корисним для здоров'я напоєм, але й має соціальне значення. В Аргентині, наприклад, його споживають понад 90% домогосподарств. Його п'ють і старі, і малі. Малюки, які щодня бачать, як батьки п'ють напій з цікавої на вигляд посудини, через трубочку незвичайної форми, неминуче хочуть спробувати його. У країнах Південної Америки, звідки походить мате, діти п'ють напій з самого раннього віку. Однак, кава, яку дають малюкам, зазвичай дуже слабка, сильно розбавлена, і це, як правило, нерозбавлений напій, в якому залишилося мало кофеїну або навіть зовсім не залишилося. Старші діти, підлітки асоціюють вживання мате з дорослішанням. Це дає їм відчуття певного "престижу". Це як пити з нами каву - підліток, який починає пити каву, вже відчуває себе трохи дорослішим.
Чи можна пити мате дітям?
Давайте нарешті спробуємо розібратися в питанні - чи корисний мате для дітей, чи можна його пити найменшим і з якого віку можна давати дітям? Відповідь на ці питання не така проста, як може здатися. Сама по собі ерба, подана в невеликих кількостях, не повинна завдати шкоди, але маленькі діти і так зазвичай є вулканами енергії, тому їм не потрібен додатковий стимул. До того ж, будьмо відвертими - гіркуватий смак йерби навряд чи припаде до смаку маленькій дитині. Якщо дитина наполягає на тому, щоб спробувати напій, який батьки п'ють через бомбейку, можна час від часу давати їй сильно розбавлену йербу, або ту, що вже пройшла кілька наливань - кофеїну в ній буде не так багато. Діти в підлітковому віці часто вже звертаються до напоїв, які містять кофеїн - від "Пепсі" чи "Кока-коли", які містять багато цукру, до шкідливих для здоров'я енергетиків, тобто популярних енергетичних напоїв, які містять низку синтетичних речовин. Відомо, що такі напої спокушають своїм смаком та яскравою упаковкою, але їх вживання може негативно вплинути на здоров'я дитини. В такому випадку чудовою альтернативою стане корисний, натуральний мате, який додатково забезпечить вашого підлітка вітамінами та мінералами. Звичайно, так само, як колу або енергетичні напої слід обмежувати, кількість випитого підлітком мате слід контролювати. Важко встановити якусь конкретну вікову межу, з якої дитина або підліток може почати пити мате - тут багато що залежить від схильності дитини і від почуття її батьків. А щоб ще легше було вирішити, чи можна пити дітям мате, подумайте про те, що якщо ви не проти того, щоб ваш малюк пив каву або енергетичні напої, то тим більше ви не повинні бути проти того, щоб він пив мате. Головне, щоб це було розумно і в міру.