Чи корисні енергетичні напої?
Ви встаєте вранці після безсонної ночі. Майже до світанку ви набираєте досвід у грі або зубрите колоквіум. Як зомбі, ти блукаєш по своїй квартирі, шукаючи вихід з цієї муки. Ви тягнетеся до барвистої баночки з солодким напоєм. Ви швидко відновлюєте сили, протираєте очі і читаєте склад енергетичного напою, який щойно випили. Ви з жахом усвідомлюєте, що більше ніколи не будете пити це лайно. Що пити замість енергетичного напою, щоб ефективно стимулювати тіло і розум, не шкодячи здоров'ю?
П'ять чайних ложок цукру, кофеїн і купа хімікатів
Великою популярністю користуються енергетичні напої. Ми можемо купити їх майже в кожному продуктовому магазині. Вони спокушають своїм смаком і відносно невисокою ціною. Їх виробники вкладають багато зусиль і коштів у рекламу, а яскрава упаковка просто привертає увагу. Вони покращують швидкість реакції та концентрацію уваги, зменшують відчуття втоми. Вони орієнтовані на працівників фізичної та розумової праці - людей, яким необхідно тривалий час перебувати у стані повної фізичної та розумової готовності. Найчастіше ними користуються водії, люди, які працюють у нічний час, або студенти під час підготовки до іспитів. Все частіше просуваються "енергетичні напої для геймерів" - енергетичні напої, орієнтовані на кіберспортсменів або стрімерів, які проводять багато годин у віртуальному світі. Через велику поширеність до них тягнуться не лише дорослі, а й підлітки та школярі. Згідно з дослідженнями, 50% споживачів енергетичних напоїв - це люди віком до 25 років. Енергетичний напій - це швидкий заряд бадьорості - його легко купити, п'ється швидко і приємно, адже він смачний і має майже миттєвий ефект. Питання в тому, чи корисні енергетичні напої? Коли ви тягнетеся за банкою енергетичного напою в магазині, чи уважно ви читаєте етикетку і думаєте про те, що ви збираєтеся пити? Як вживання цього виду напою вплине на ваше здоров'я?
Чи здорові енергії?
Ми перевірили етикетки деяких найпопулярніших енергетичних напоїв і їх склад буквально жахнув нас. Основним інгредієнтом є, звичайно ж, кофеїн, який відповідає за стимулюючий ефект. Вживання 250 мл енергетика забезпечує організм в середньому 83 мг кофеїну. Часто склад напою збагачують гуараною, яка додатково підвищує вміст кофеїну. Енергетичні напої зазвичай містять таурин, який знижує кров'яний тиск і має заспокійливу та антистресову дію. Вітаміни групи В також часто фігурують у складі енергетичних напоїв. Звучить круто? Подивимося далі... Вуглеводи, консерванти, синтетичні барвники. Плюс тонна цукру. У середньому 250 мл банка енергетичного напою містить 5 чайних ложок цукру. Крім чистого цукру, до складу часто входить фруктоза або сироп глюкози. У "полегшених" версіях цукор замінюють замінниками, які зовсім не є корисними для здоров'я. Зазвичай це аспартам або ацесульфам калію - хімічні сполуки, навколо яких виникли певні суперечки щодо їх шкоди для здоров'я. Уявіть собі, що ви п'єте 1-3 чашки чаю, підсолодженого п'ятьма чайними ложками цукру, щодня. Ви усвідомлюєте, наскільки це вплине на ваш організм?
Побічні ефекти від вживання енергетичних напоїв
Як ми вже згадували, енергетичний напій - це швидкий заряд енергії. Випиваєш його і майже відразу відчуваєш його дію. Ефект минає так само швидко, і ви тягнетеся за новою банкою. У вас нічна зміна, ви готуєтесь до іспиту чи збираєтесь всю ніч грати в приставку? Потім ви, ймовірно, вип'єте 3-4 енергетичних напою, щоб не заснути. Доза 500 мг кофеїну (приблизно 5-6 банок по 250 мл) може викликати інтоксикацію, що призводить до проблем зі шлунком, головного болю, гіперактивності, прискореного серцебиття, безсоння і навіть тривоги та галюцинацій. Регулярне підживлення "штучною енергією" скорочує час сну, порушує функції організму та призводить до втоми і слабкості. А адже енергетичні напої повинні усувати втому! Енергетичні напої містять велику кількість калорій, що в довгостроковій перспективі може сприяти розвитку ожиріння та діабету. Цукор, що міститься в таких напоях, також сприяє ожирінню та діабету і шкідливий для зубів, будучи поживним середовищем для карієсу. Кислоти, що містяться в енергетичних напоях, шкідливі для зубної емалі. Невже ви хочете пити підсолоджені, насичені хімікатами енергетичні напої за рахунок свого здоров'я?
Корисний енергетичний напій? Чи існує вона?
Зараз ви, напевно, запитаєте: "Якщо енергетичні напої - це найгірше лайно, то що мені пити замість них?". Чи існує таке поняття, як "природний енергетик"? Безумовно! Це називається чай мате! Це настій з висушеного та подрібненого листя і гілочок падуба парагвайського - рослини, яка росте в Південній Америці, на території чотирьох сусідніх країн: Бразилії, Аргентини, Парагваю та Уругваю. Століття тому властивості падуба були відкриті корінними жителями цих територій, індіанцями гуарані, які помітили, що, пережовуючи сире листя рослини, у них з'являлося більше енергії, поліпшувалася концентрація уваги і вони відчували себе менш голодними. Ця дія дуже допомагала індіанцям під час тривалих полювань або виснажливих походів. Пізніше корінне населення Південної Америки почало виготовляти з листя падуба настій, який сьогодні під назвою мате повільно набирає популярність. Правда, мате має насичений і зазвичай досить гіркий смак. Якщо ви звикли до цукру в енергетичних напоях, то перші ковтки йерби можуть здатися досить неприємними, але це справа звички. Смакові якості йерби також можна покращити багатьма способами, про що ми неодноразово писали в нашому блозі.
Що в мате дає вам енергію?
Парагвайський падуб - природний енергетик, основним стимулюючим компонентом якого є кофеїн. Точну кількість кофеїну в настої визначити складно, оскільки вона залежить від багатьох факторів: виду йерби, кількості використаних сухофруктів, температури води і часу заварювання. Передбачається, що в літрі заварки в середньому міститься близько 360 мг кофеїну. Таким чином, порція об'ємом 250 мл містить близько 90 мг кофеїну - як одна банка енергетичного напою. Крім кофеїну, в мате є дві речовини, які мають стимулюючу дію - теофілін і теобромін. Вони розширюють кровоносні судини, що запобігає різким стрибкам артеріального тиску. Єрба мате має поступовий і м'який ефект, а одну порцію можна наливати кілька разів (кожна наступна порція містить трохи менше кофеїну). Стимулюючий ефект триває набагато довше і, коли він закінчується, ви не відчуваєте раптового "занепаду" сил. Парагвайський падуб також є джерелом антиоксидантів, які борються зі шкідливими вільними радикалами, а також багатьох вітамінів (А, В, С і Е) і мінералів (він містить цинк, кремній, магній, калій, кальцій і фосфор, серед інших). Крім стимулюючої дії, він підтримує травну систему, підвищує імунітет і очищає організм від токсинів, покращує психічне самопочуття і регулює кров'яний тиск. Регулярне вживання мате може сприяти зниженню ваги, якщо поєднувати його з правильним харчуванням і фізичними вправами. Найкраще те, що вся користь, яку дає йерба, є повністю натуральною. Тут немає ні грама штучності!
Два способи підвищення. Що виберете ви?
А тепер подумай ще раз. Уявіть, якої шкоди завдали вашому організму енергії, які ви пили до цього часу. Це ще не пізно виправити, потрібно лише змінити свої звички. Боїтеся, що мате буде занадто слабким? Що може зробити якась індійська трава? Повірте, вона здатна на багато що. Якщо ви все ще не впевнені в її силі, можете обрати більш міцну йербу з додаванням гуарани. Попереду довгі години навчання або ви шукаєте природний енергетик для своїх гравців? Спробуйте версію Más IQ з женьшенем та гінкго білоба, яка додатково стимулюватиме ваші сірі клітини. Що ви оберете, штучний енергетичний напій з тоннами цукру та таблицею Менделєєва у складі чи мате - повністю натуральний енергетичний напій? Який енергетичний напій найкорисніший? Я думаю, що на це питання вже не треба відповідати, тому що відповідь очевидна. Не купуйте більше енергетиків, обирайте мате та бережіть своє здоров'я!